Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 00:28
 
Sabri Yiğit, “Benim Dedem Sarıkamış Şehitlerinin Tanığıdır”.
Sarıkamış Dramının 106 yılında konuşan İstanbul Kars Ardahan Iğdır Vakfı eski Başkanı Sabri Yiğit, “Benim Dedem Sarıkamış Şehitlerinin Tanığıdır”. dedi
Kai-V-Der. Haberi
Sabri Yiğit, “Benim Dedem Sarıkamış Şehitlerinin Tanığıdır”.

Sarıkamış Dramının 106 yılında konuşan İstanbul Kars Ardahan Iğdır Vakfı eski Başkanı Sabri Yiğit,  “Benim Dedem Sarıkamış Şehitlerinin Tanığıdır”. dedi

            1914-1915 Sarıkamış kuşatma harekatında büyük yenilgi alan Enver paşa savaştan sonra bölgeye hiçbir gazetecinin girmesine izin vermediğinden dolayı savaşın tanıkları yok edilmiş ve 90 bin ananın yüreğinin yandığı savaşın üstü adeta karlarla örtülmüş durumda.

            Savaşın cereyan ettiği Sarıkamış’a çok yakın olan Selim ilçesi Koşapınar köyünde doğduğunu dile getiren İstanbul Kars Ardahan Iğdır Vakfı eski Başkanı Sabri Yiğit, 90 bin Mehmetçiğin Allahekber ve Soğanlı dağlarında zayiat vermemesi için bölge halkı çok ısrar etmiş ama fayda vermemiş dedi.

            Yiğit, Yusuf Dedeminde içinde olduğu bölgenin beyleri önderlerinden oluşan bir heyet Enver Paşaya gider, Savaşın başlamaması için yoğun ısrarlarına rağmen Enver Paşa’yı ikna edemezler. Bu nedenle bir gün hepimizin içini yakan o acıları konuşuyoruz. dedi.

DEDEM ÖLENE KADAR SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNE GÖZYAŞI DÖKTÜR

            Sarıkamış dramının 106 yıl öncesi röportaj yaptığımız Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı eski Başkanı Sabri Yiğit, dedem Sarıkamış savaşının başladığı 22 Ocakta ağlamaya başlar Ocak ayının sonuna kadar göz yalları durmazdı. Savaşın o acıklı hatıralarını bize anlatırken zaman zaman bizde duygulanır, bazen birlikte ağlardık. Dedem ölene kadar Ocak aylarında ölene kadar ağladı.

            S. BİRİKİM: S. BİRİKİM: Sn. Başkanım Babanızın Dedesi Yusuf Yiğit Sarıkamış savaşı için neler anlatırdı sizlere?

            S.YİĞİT:  Dünya'nın en acı veren arkasında bir sürü acı, çığlık bırakan unutulması mümkün olmayan Sarıkamış savaşının tanığı Yusuf dedem ve yaşıtlarıydı.

            Karsta hiç ağa yoktur. Ağa kelimesi geçmez. Çünkü bölgesel kültür ağalık kurumuna izin vermemiştir. Zenginler önderler hep bey olarak anılır.

            Dedemin anlattıklarını aynen aktarıyorum. 22 Ocakta başlayan Sarıkamış Kuşatma harekatını önlemek için Kars’ın beylerinden olaşan 8-9 tane bey Enver Paşaya giderler.

            Heyet adına konuşan Selim İlçesi Koşapınar Köyünün beylerinden Babamın dedesi Yusuf Yiğit,  diyorki. Paşam Dünya’da iki düşmanımız var. Birisi ırzımıza ve namusumuza göz diken insanlar ikinci düşmanımız kurttur.

Paşam. Neden Kurt Biliyormusunuz?

            Aslan kaplan bir çok yabani hayvan avını yer ve 7 gün yatar. Kurt öyle değil sürünün içine girdimi 100-150 hayvanı parçalar.

             Karsta zemheri çok soğuktur. Bu nedenle dışarıda çaresiz kalan kurtlar ocağa düşer, köylere sığınır evlerimizin önünden gitmez. Biz düşmanız o kurda bir koyan keser veririz. Aynı kurt yazın ise gelir dağda yaylalarda bizim koyunların sürüsünün içinde girer 100-150 koyunumuzu parçalar bu nedenle. 

            Kars’ta zemheri o kadar ağır geçer bu iklim şartlarında o karlı dağlarda kurtları bile yaşayamazken asker bir gün bile ayakta kalamaz der.

            Sarıkamış savaşını durdurmak Kars'tan Erzurum'a Enver Paşanın ziyaretine giden heyet 10 gün ısrarlı beklerler ama, Enver Paşayı ikna edemezler. Dedem Sarıkamış anılarını anlatırken o duygulu konuşmaları aklımızdan hiç gitmez.

            Zamansız yapılan bir savaşta vatanı için canını seve seve veren Başta Gazi Mustafa Kemal Paşa silah arkadaşları ve 90 bin şehidimize Allahtan rahmet diliyorum.         

Yağmur KÜPELİ/İstanbul/Serhat Birikim

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sabri, Yiğit,, “Benim, Dedem, Sarıkamış, Şehitlerinin, Tanığıdır”.,
Yorumlar
Haber Yazılımı